מהו ליווי רוחני?

ליווי רוחניאדם החווה משבר עקב מחלה, אובדן, פציעה או תאונה, חווה כאוס מאד גדול. החיים כפי שהכיר אותם השתנו, ועליו להסתגל כעת למציאות אחרת ושונה. המשבר יוצר קשת רחבה של רגשות כעס, תסכול, בלבול, בדידות, כאב, עצב, אבדן ועוד. ההתמודדות הזו לעיתים מובילה את האדם לחפש את משמעות החיים עבורו. מתעוררות שאלות רבות.

 

רוחניות ביכולתה להיות לעזר בהתמודדותו של האדם עם הקושי הכרוך במשבר עקב מחלה מסכנת חיים או מחלה מסכנת חיים, כמו גם עם תהליך סוף החיים.

ליווי רוחני מאפשר מרחב מוגן ובטוח לאדם, כמו גם לבני משפחתו לשאול את השאלות, להיות עם הקושי, הכאב והעצב. לדבר על דברים שפוחדים לדבר עליהם עם אנשים אחרים, כמו המוות.
ליווי רוחני מאפשר לאדם לחוות את עומס הרגשות מבלי להיבהל או לברוח מהם. לתת להם מקום ולדעת שזה בסדר.
בליווי רוחני יש התייחסות לאדם על כל המשתמע מכך. התרבות שלו, דרך חייו, דעותיו ודרך חשיבתו. ולכן, ליווי רוחני מותאם להשקפת עולמו של האדם.

 

במפגש ליווי רוחני אפשר לדבר על הכל. בעיקר על הדברים שקשה לדבר עליהם עם אחרים. על המוות, תקווה, סליחה, מערכות יחסים, ההחמצות, מה הוא רוצה להשאיר אחריו. האם הוא רוצה למות בביתו, האם בבית חולים? מי הוא רוצה שיהיה איתו ברגעיו האחרונים, איזה שיר או תפילה ירצה שיקריאו לו ברגעים אלו? כיצד ירצה שטקס הקבורה ייראה?

 

כמלווה רוחנית אני מגיעה לפגוש את האדם במקום בו הוא נמצא. בין אם בביתו, בבית חולים, בבית אבות, או בהוספיס, או לשבת על שפת הים, בגינה, בבית קפה. בהתאם לרצונו של האדם.
במפגש ליווי רוחני אפשר להקריא סיפור, שיר, תפילה. אפשר לשיר יחד, לכתוב תפילה אישית. לצייר, לרקוד. אפשר לשבת בשקט יחד, להחזיק ידיים. אפשר פשוט להיות ולהרגיש את הלב.

 

ליווי רוחני הוא חלק מתוך מערך התמיכה הרפואית ונפשית אותה מקבל האדם.