סרטים

בפניכם מספר סרטים העוסקים במוות, בדרכים השונות להיפרד מהחיים, במפגש בין האדם החולה לבין הצוות המטפל, בהתמודדות עם קשת הרגשות המתעוררים כשמישהו יקר לנו חולה במחלה סופנית, במציאת משמעות ברגעי מצוקה קשים, בהסתכלות על המחלה כהזדמנות לצמיחה ולהתעוררות רוחנית ובזכות הבחירה מתי לסיים את חיינו.
הרשימה כתובה עבורכם לפי סדר א-ב' עברי וכוללת גם תרגום לשם הסרט באנגלית. כל אחד ואחד מהם מומלצים בחום ו"נוגעים" במקומות, שאנו לא פעם נוטים להדחיק.
 

"החיים בלעדיי" My Life without Me -
אן (שרה פולי) בת 23. היא חיה חיים צנועים עם בעלה ועם שני ילדיה בקרוואן בגינת בני משפחתה. בעקבות בדיקות רפואיות מבשר לה הרופא שימיה ספורים. היא בוחרת לא לספר לאף אחד ומתחילה תהליך של פרידה מהחיים, כאשר היא מחליטה למצות בתשוקה את הזמן שנותר לה. תסריט ובימוי: איזבל קויסייט

 

 

 

 

 

 

 

 

"הים שבפנים" The Sea Inside -
דרמה המבוססת על סיפור חייו האמיתי של רמון סמפדרו (חאוויר בארדם), ימאי ספרדי שתאונה הותירה אותו משותק בארבע גפיו. סמפדרו ניהל במשך כמעט שלושים שנה מאבק למען הזכות להמתות חסד ולמען זכותו לסיים את חייו בכבוד. הסרט סוקר את יחסיו של סמפדרו עם שתי נשים, להן תפיסות מנוגדות בנוגע למאבקו.
במאי: אלחנדרו אמנבר

 

 

 

 

 

 

 

"הפרפר ופעמון הצלילה" - The Diving Bell and the Butterfly
בגיל 43 ג'יין דומיניק באובי, העורך הראשי הכריזמטי והמצליח של מגזין "אל" הצרפתי, המוגדר תמיד על פי תשוקתו העזה לחיים, קיבל שבץ לב קשה אשר פגע בגזע המוח. הוא מגלה שלקה במחלה נדירה, בה הוא ער מבחינה מנטאלית, אך משותק בגופו. הוא מסרב להשלים עם רוע הגזירה ונחוש בדעתו לברוח מן השיתוק של "פעמון הצלילה" שלו ולשחרר לחופשי את "פרפרי" דמיונו וחלומותיו. בעזרת האחיות המטפלות בו ובתמיכת אם ילדיו המסורה מצליח באובי ליצור תקשורת ייחודית בינו ובין העולם ע"י תנודות וע"י מצמוצים של עינו השמאלית. אלו משמשים עבורו כקוד, המייצג את אותיות האלף בית. לאט לאט ובדקדקנות מילים, משפטים ופסקאות נאגדים יחדיו כולם וחושפים את סיפור חייו המרגש והנוגע ללב של איש מלא אופטימיות שלא הסכים לוותר.
תסריט: דהאוור רונלד, בימוי: ג'וליאן שנאבל

 

 

"הרחק ממנה" - Away from her
פיונה (ג'ולי קריסטי) וגראנט נשואים ומאוהבים מזה עשרות שנים. חייהם מלאי תשוקה, רומנטיקה והומור. יום אחד מופרת השלווה, כשפיונה מתחילה להתבלבל בין העבר להווה, ועל בעלה לקבל החלטה קשה ביותר עבורו - לחיות הרחק ממנה. לראשונה מזה עשרות שנים מוצאים את עצמם בני הזוג מופרדים. כאשר מגיע גראנט לבקר את אהבת חייו בביתה החדש, הוא מגלה, שהיא שכחה אותו לחלוטין והתאהבה בגבר זר. הוא נאלץ להקריב את עצמו ובכך להבטיח את אושרה של אשתו שכה אוהב.
תסריט ובימוי: שרה פולי

 

 

 

 

 

"ימי שלישי עם מוריי" - Tuesday with Morrie
מיץ' אלבום (האנק עזריה) הוא כתב ספורט פופולרי מדטרויט, מישיגן, העסוק מעל הראש. הוא כותב טור יומי בעיתון, מנחה בטלוויזיה וברדיו ומזניח את חייו האישיים. חייו סובבים סביב מטוסים ובתי מלון בלוויית מחשבו האישי ובלוויית הטלפון הסלולרי.
בעת זפזוף בין ערוצי הטלוויזיה מבחין מיץ' בפנים מוכרות. היה זה מורי שוורץ (ג'ק למון), המרצה האהוב שלו מהאוניברסיטה. מורי התראיין וסיפר על כך שהוא גוסס ממחלת ה- ALS. בעצת חברתו מחליט מיץ' לנסוע לבקר את מורי בביתו שבבוסטון. הביקור הופך להיות ביקור שבועי, בימי שלישי, בו מעביר מורי את הקורס האחרון שלו, שנושאו - משמעות החיים. מערכת היחסים הנרקמת בין השניים מאלצת את מיץ' להתעמת עם כל מה שניסה להדחיק בעבר, ובכך משנה את דרך חשיבתו ואת חייו.
בימוי: מיק ג'קסון

 

 

 

 

לחלום אותך רובין וויליאמס - What dreams may come

סרטו של הבמאי הניו-זלנדי וינסנט וורד ("הנווט", "מפת הלב האנושי") זכה השנה בפרסהאוסקר על האפקטים המיוחדים. פנטזיה רומנטית על אהבה שאחרי המוות המתרחשת בעולםחזותי מדהים, כפי שלא נראה עד היום בקולנוע. הגיבור, כריס, נהרג בתאונת דרכיםמחרידה, ארבע שנים לאחר שילדיו נספו בנסיבות דומות. הסרט עוקב אחרי הרפתקאותיובעולם הבא, שלפי הסרט כל אחד מעצב אותו לפי רצונו ודמיונו הפרטי. כריס מגלה שאשתולא עמדה בשרשרת הטרגדיות והתאבדה. הוא מגייס לעזרתו את "המלווה" כדי לנסות ולחלץ אותהמהגיהנום. העיצוב של הסרט נעשה בהשראת ציוריהם של מונה, בוש, ואן גוך ודאלי ביןהשאר

 

 

 

 

 

"לפגוש את ג'ו בלאק" - Meet Joe Black
ג'ו בלאק (בראד פיט) הוא המוות בכבודו ובעצמו, המגיע לקחת איל תקשורת (אנתוני הופקינס) קצת לפני יום הולדתו ה-65. ג'ו בלאק מסכים לדחות לו את המוות תמורת סיור בהלכות עולם החיים. במהלך הסיור הנ"ל מתאהב ג'ו בבתו של המיליונר, מה שמקשה עליו לחזור למקום ממנו בא.
בימוי: מרטין ברסט

 

 

 

 

 

 

 

מחוברים לחיים - The Intouchables

בעקבות תאונת מצנח רחיפה, פיליפ, אריסטוקרט עשיר, שוכר כמטפל ביתי, צעיר שזה עתה השתחרר מהכלא, לכאורה האדם הכי פחות מתאים לעבודה .

שני עולמות שונים ורחוקים מתערבבים ומולידים חברות משוגעת, מצחיקה, מרגשת, אמיצה ובלתי צפויה. מבוסס על סיפור אמיתי.

בימוי: אריק טולדנו, אוליבייה נאקש

 

 

 

 

 

 

"מתים על החיים" - The Bucket List
קרטר צ'יימברס (מורגן פרימן) הוא מכונאי בעל משפחה, המאושפז בבית החולים שבבעלותו של אדווארד קול המיליארדר (ג'ק ניקולסון). קרטר ואדווארד מאושפזים באותו חדר לטיפולי כימותרפיה. לאור מצבם הרפואי הסופני הם מחליטים לברוח למסע לשם הגשמת כל מה שלא הספיקו בחיים. סרט ה"נוגע" בנושא 'כבד' בצורה הומוריסטית.
תסריט: ג'סטין זקהאם, בימוי: רוב ריינר

 

 

 

 

 

 

"פאץ אדאמס" Patch Adams
הנטר אדאמס, הלא הוא פאץ אדאמס (רובין וויליאמס) סטודנט לרפואה, טוען כי גם יחס אנושי לחולה, הקשבה למצוקות שלו, וניסיון לעורר בו חיוך ושמחת חיים הם בגדר תרופה וכי מטרת הצוות הרפואי צריכה להיות גם שיפור איכות חייו של החולה הסובל "ולא רק לדחות את מותו". הסרט מבוסס על סיפורו האישי. פאץ' אדאמס היה החלוץ של 'ליצנות רפואית'.
תסריט: סטיב אוסיקרק, בימוי: טום שאדיאק

 

 

 

 

 

 

"פרידות" - The Departures
כשהתזמורת בה דאיגו מנגן מתפרקת, הוא מחליט לחזור עם אשתו לעיר הולדתו. עד מהרה מגלה דאיגו, כי המשרד אליו התקבל, עורך את טקסי הפרידה מן החיים, כמקובל בתרבות היפנית. מיקה והאנשים הסובבים אותו נרתעים מהקריירה החדשה שלו, אולם דאיגו, הרבה בזכות הקשר המיוחד שנרקם בינו לבין הבוס שלו, שב לגלות את טעם החיים, את החום הרב, את הקרבה ואת הכרת התודה של האנשים, עימם הוא נפגש באחד מימיהם העצובים ביותר.
תסריט: קונדו קוימה, בימוי: יוגירו טאקיטה

 

 

 

 

 

"שבועיים" - Two Weeks
למיטת אם (סאלי פילד) הנוטה למות מסרטן, מגיעים ארבעת ילדיה כדי להיפרד. מה שנראה כביקור פרידה קצר, הופך לדינמיקה משפחתית של שבועיים, שבה הם למדים שוב זה את זה. האחים מגלים יכולת להתבונן על החיים מנקודת מבט סלחנית וגם לספק הבלחות קלות של הומור למרות המוות המרחף מעל ראשם.
תסריט ובימוי: סטיב סטוקמן

 

 

 

 

 

 

 

"שומרת אחותי" - My Sister's Keeper
מיס סאנשיין הקטנה, היא אנה (אביגייל ברסלין), ילדה שתוכננה גנטית לתרום מגופה למען הצלת אחותה המבוגרת יותר החולה בלוקמיה. כעת, כשהיא כבר מספיק מבוגרת כדי להבין שהיא מנוצלת, היא שוכרת עורך דין (אלק בולדווין), שייצג אותה בבית המשפט בתביעתה להתנתק מהאפוטרופסות הרפואית של אמה (קמרון דיאז). כי השליטה על גופה היא הזכות שלה. קסווטס נע בין נקודות מבט שונות כדי לאפשר הבנה עמוקה יותר של הדילמות הכרוכות במצב המתוסבך, הכוללות מספר שאלות מוסריות למאה ה-21.
תסריט: ג'רמי לווין, ניק קאסאבטס, בימוי: ניק קאסאבטס

 

 

 

 

 

"של מי החיים האלה לעזאזל?" - Who's life is it anyway?
פסל (ריצ'ארד דרייפוס) שנפגע בתאונת דרכים, מוצא עצמו משותק מכף רגל ועד ראש. במהלך שהותו בבית החולים הוא יוצר קשר אמיץ עם הצוות, היוצא לעזרתו במהלך המשפט, בו הוא מבקש להמיתו המתת חסד.
תסריט: רוז רג'ינלד, בימוי: ג'ון בדהם

 

 

 

 

 

 

 

"שנינות" - Wit
ויויאן ברינג (אמה תומפסון) היא פרופסור לספרות אנגלית המאובחנת כחולת סרטן. במהלך הטיפולים היא נזכרת באנשים ובאירועים החשובים בחייה. משגיחים עליה ג'ייסון פוזנר (ג'ונתן וודורד), המוצא תקווה בטיפול בה, סוזי מונהן (אודרה מקדונלד), האחות האנושית, שהיא אשת הצוות היחידה בבית החולים המגלה אכפתיות למצבה של ויויאן, וד"ר קלקיאן (כריסטופר לויד) המצפה למצוא תוצאות כלשהן.
בימוי: מייק ניקולס